Niekedy nám naozaj trvá dlhšie, než sa nám podarí niekoho navštíviť a spraviť s ním alebo s ňou rozhovor. Tak to bolo aj v prípade dievčat z Botanical Lab. So Zuzkou a Lenkou sme sa dohadovali pomaly rok, vždy nám však do toho niečo prišlo. Nakoniec sme si však našli čas a aj napriek nepriazni osudu sme navštívili tento skvelý „flower concept store” v širšom centre Bratislavy. Svojou rozlohou síce maličký, ale ponukou jedinečný obchodík Botanical Lab nás dnes očaril presne tak, ako aj pred rokom. Po dvanástich mesiacoch sa pár veci zmenilo, niečo pribudlo, niečo ubudlo. Najdôležitejšie však je, že je vyzretejší. A ako to celé vzniklo? To sa dozviete v rozhovore.
Text Zuzana / Foto Nora a Jakub / Korektúra Matej
Botanical Lab je trochu iné kvetinárstvo – „floral concept store“. Ako teda vznikol a ako ste sa dostali k práci s kvetmi?
Zuzka: Ani jedna z nás nie je z kvetinárskeho odboru, ale spájala nás láska k dizajnu, kvetom a peknému umeniu a to všetko sa nejak spontánne spojilo.
Lenka: Nebolo to tak, že by sme videli dieru na trhu a chceli by sme ju zaplniť. Nadchla nás myšlienka vytvoriť v meste akúsi botanickú oázu a postupne vznikla idea „floral concept storu”. Neinšpirovali sme sa však ničím konkrétnym.
Zuzka: Samozrejme, celé sa to začalo kvetmi a prípravou výzdoby na kamarátovu svadbu. Najskôr sme sa teda venovali rezaným kvetom, neskôr sa k tomu pridružili izbové rastliny a teráriá a až postupne sa vykryštalizoval koncept, ktorý máme dnes.
Čomu ste sa venovali predtým a ako ste sa vôbec stretli?
Zuzka: Ja som vyštudovala psychológiu a predtým som učila v škôlke. Stretli sme sa náhodou, lebo Lenka chodí s mojím bratom, a tak sme sa aj zoznámili. Chvíľu sme spolu aj bývali, čo nám dalo priestor na to lepšie sa spoznať, rozprávať sa a zistiť, že máme podobný vkus.
Lenka: Ja som vlastne v tej dobe, keď sme sa spoznali, študovala dejiny umenia. Rastliny ma oslovovali už od strednej školy. Študovala som na ŠUP-ke a či už vizuálne, alebo inak, vždy ma to tiahlo k flóre. Ale najväčším impulzom bola aj pre mňa svadba, na ktorú sme robili kvetinovú výzdobu. Vtedy som mala čas sa pozrieť na to, ako to vôbec v kvetinovom svete funguje a aké veci sú u nás dostupné. Postupne sa nám to celé nejako spojilo a rozhodli sme sa ísť s našou ideou do sveta.
Botanical Lab ste otvorili hneď aj ako kamennú predajňu. Nebolo to príliš odvážne?
Zuzka: Najskôr sme skúšali odozvu aj cez internet alebo sociálne siete, ale myslím, že ľudia si radi pozrú veci naživo. Mám to šťastie, že sú ľudia v mojom okolí, ktorí sú veľmi šikovní a ktorým verím. Preto som oslovila aj môjho kamaráta architekta, ktorý má veľmi podobné estetické cítenie ako my, keď som našla tento priestor. Hneď ako som objavila inzerát, priviedla som ho sem a spýtala sa ho, či si myslí, že je s týmto priestorom vôbec možné niečo spraviť. Povedal mi, že určite áno a to mi stačilo. Pustili sme sa do toho.
Lenka: Bola to už od začiatku taká kooperácia skvelých ľudí, ktorí sa do toho vložili, či už ide o rodinu, alebo priateľov, ktorí nám pomohli. Napríklad už spomínaný architekt Paľo Pribylinec alebo aj moja bývalá spolužiačka, grafička Iva Palečková. Bolo veľmi dôležité, že sme si s tými ľuďmi sadli aj v ideovej sfére a nevznikol tak nijako umelo vytvorený projekt. A myslím, že to tak vnímajú aj ľudia, ktorí k nám chodia. Cítiť v tom kúsok srdca.
Priestor ste teda mali nájdený. Do akej miery ste sa pred otvorením venovali práci s kvetmi?
Lenka: My sme sa hneď od začiatku venovali najmä rastlinným teráriám, no chvíľu trvalo, kým sme sa do toho dostali a prišli sme na to, ako správne fungujú. Takisto sme dlho hľadali pestovateľov rezaných kvetov na Slovensku, keďže u nás je situácia zatiaľ trošku zložitejšia ako v okolitých krajinách.
Ako dlho trvalo otvorenie Botanical Lab?
Zuzka: Priestor sme našli v máji a v septembri sme otvorili. Ale potom ešte polroka trvalo, kým sme priestor dozariadili a podoťahovali veci.
Obe ste z trochu iných odvetví. Pracovali ste popri otvorení Botanical Lab ešte niekde inde alebo ste rovno skočili do kvetinového sveta?
Zuzka: Ja som ešte pracovala v škôlke, no Botanical mi zaberal stále viac času, tak som sa rozhodla dať výpoveď.
Lenka: Ja som mala v tom období prerušené štúdium a potom som to ťahala popri škole. Teraz sa tomu už tiež venujem naplno, lebo inak sa to ani nedá.
Keď ste otvorili, aké boli reakcie ľudí?
Zuzka: Tesne pred otvorením to pre mňa boli veľké stresy. Ešte dve hodiny pred otváračkou sme nemali dokončených veľa vecí. Ale ako sme otvorili, bola som veľmi milo prekvapená, koľko ľudí prišlo a ani jeden deň nebol taký, že by sme mali prázdno. Malo to deň odo dňa stúpajúcu tendenciu a my sme tomu verili. Síce to bol stres, ale ja som typ človeka, ktorý má rád výzvy a nerád je na jednom mieste. Aj napriek tomu, že je to risk a stres, stojí to za to.
Lenka: Zhodli sme sa so Zuzkou na tom, že aj keby sa to malo skončiť po dvoch rokoch, budú to najlepšie roky nášho života a budeme robiť to, čo nás baví. Je super, že sa to stretáva s ohlasom aj napriek tomu, že ani jedna z nás nie je z odboru. Veľmi nás teší, že ľudia k nám chodia opakovane, na odporučenie, a kontakt s nimi je skvelý! Nie sú to len „followeri” – umelé čísla na sociálnych sieťach. Sme tiež rady, že oceňujú náš vzťah k rastlinám a ku kvetom a aj preto máme stále chuť ďalej sa rozvíjať a učiť novým veciam.
Zuzka: Ja som ani nikdy nechcela nejakú veľkú firmu, vždy som snívala o malom obchodíku, kde by nám bolo dobre.
Lenka: Chceli sme si vytvoriť taký botanický raj, priestor, kde keď človek príde, tak tu nájde všetko, čo k rastlinám podľa nás patrí. My sa už od začiatku snažíme profilovať skôr ako „plant shop“ a nie len kvetinárstvo s rezanými rastlinami. Kytice sú síce súčasťou nášho botanického konceptu, ale nie sú tým jediným. Kvety sa však vždy snažíme mať lokálne a sezónne a aj izbové rastliny sa snažíme čo najviac odoberať od lokálnych pestovateľov.
Pekných kvetinárstiev so zaujímavými kyticami je na Slovensku už niekoľko. Vy ste však prišli s novou vecou aj na náš trh – botanické teráriá. Ako ste sa k nim dostali?
Zuzka: Tieto „terárka” vôbec nie sú novou vecou, vznikli už v 19. storočí, keď ich začal vytvárať jeden botanik, ktorému pri chove hmyzu náhodne spadlo do sklenenej nádoby semienko paprade. To vyklíčilo a vyrástlo v uzatvorenej nádobe, aj bez prístupu vody a vzduchu.V nádobe sa totiž vplyvom tepla a svetla vytvoril taký malý samozavlažovací ekosystém. V Anglicku sú teráriá doteraz veľmi populárne a odtiaľ sa postupne rozšírili aj do kontinentálnej Európy.
Lenka: Majú hlbokú tradíciu a našli si množstvo fanúšikov aj u nás. Preto sme sa rozhodli ponúkať aj pravidelne workshopy tvorby terárií, o ktoré je naozaj veľký záujem. Jedným z dôvodov bolo priniesť mestskému človeku prírodu v takej mini verzii…
Zuzka: …a možno aj ľuďom, ktorí sa o rastliny nevedia až tak starať. Teráriá sú samostatný ekosystém, ktorý sa o seba do veľkej miery vie postarať sám.
Aké bolo vaše prvé terárium?
Zuzka: Výroba prvého vyšla nejak na mňa aj napriek tomu, že som k tomu zo začiatku nemala až taký vzťah. Najskôr mi to, samozrejme, nešlo, nedarilo sa mi, množstvo z nich mi uhynulo. Začala som sa teda tomu venovať intenzívnejšie a nakoniec som sa do toho dostala
Aké rastliny sú vhodné do terárií?
Zuzka: Najmä rastliny, ktoré majú rady teplo a vlhko – napríklad paprade.
Lenka: Alebo aj orchidey či vzdušné rastliny. Výhodou je, že sa vlastne zalievajú samy, ak je terárium uzatvorené. Vtedy sa v ňom zráža voda a tá padá naspäť do pôdy, v ktorej sú rastliny zasadené. Pokiaľ je terárium otvorené, treba mu vlahu dodávať umelo a pravidelne ho kropiť vodou, aby si zachovalo vlhkosť. Simulujeme im tak vlastne dážď.
Spomínali ste aj veľmi obľúbené workshopy. Ako teda prebiehajú?
Lenka: Snažíme sa ich robiť raz za mesiac a vždy sú trochu iné. Workshopy mávame zamerané predovšetkým na izbové rastliny, ale tieto teráriové sú aktuálne najpopulárnejšie. Prebiehajú tak, že účastníkov a účastníčky prevedieme celou históriou vzniku terárií, následne procesom výroby rôznych druhov terárií. Vysvetlíme im, ako sa o ne starať, niekedy sa dozvedia aj úplne základné veci, napríklad ako presádzať rastliny a zalievať ich. Mnoho ľudí nám príde na workshop cielene, lebo sa im síce naše teráriá páčia, ale chcú si ich vytvoriť sami a presne podľa svojich predstáv. Pre mnoho z nich je to najmä relax, ktorého pridanou hodnotou je vytvorenie vlastného terária.
Na začiatku ste spomínali, že ste sa predtým viazaniu a aranžovaniu kvetov nevenovali. Ako ste sa to teda naučili?
Lenka: Boli sme najskôr na kvetinovom workshope v Budapešti v Maďarsku, kde nás dievčatá, ktorých štýl viazania je nám veľmi blízky, naučili, ako na to. Potom je, samozrejme, množstvo návodov a kurzov na internete, ktorými sme sa tiež inšpirovali a sledovaním ktorých sme sa zdokonalili. Teraz je to už pocitové. Množstvo vecí možno nerobíme tak ako tradiční kvetinári, no vnímame to skôr ako devízu.
Aké sú vaše najobľúbenejšie zákazky, resp. čo najradšej „stajlujete”?
Lenka: Najradšej máme teráriá a rôzne botanické inštalácie. To môžem povedať za obe!
Máte aj obľúbené rastliny?
Zuzka: Ja mám veľmi rada papradie, keďže som z Tatier a spája sa mi to s domovom.
Lenka: U mňa je to stále niečo iné, nové. Neustále som v nejakom očarení z toho, čo nám príroda ponúka.
Už ste otvorené vyše roka. Čo sa za ten rok pomenilo a kam sa Botanical Lab posunul?
Zuzka: Čo sa týka produktov, postupne sme zistili, čo sa nám lepšie predáva a čo horšie. Pribudla nám prírodná kozmetika a ostatné produkty súvisiace s pestovaním rastlín a botanikou. Postupne sme sa viac začali venovať najmä teráriám a upustili od tých tradičných rezaných kvetov. Aj nás samotné to prekvapilo, ako si ich ľudia obľúbili, najmä muži! Je to tiež veľmi obľúbený svadobný dar, keď ľudia chcú darovať niečo menej tradičné.
Lenka: Asi najdôležitejšie pre nás bolo zistenie, že sa to tu na Slovensku dá. Niežeby som bola skeptická, ale občas nás to ešte tak dokáže prekvapiť, že ľudia predsa len majú o tento koncept záujem a dávajú nám pozitívnu spätnú väzbu, čo je neskutočne super!
***
Botanical Lab | floral concept store
Mickiewiczova 3
81107 Bratislava
Po – Pia 12:00 – 19:00