Cudzí život na fotkách vyzerá často ako idylka, ktorú my nikdy nezažijeme. Krásni ľudia, prostredie, farby, príbehy a emócie. Za každou dokonalou fotografiou sú však hodiny hľadania toho správneho uhla, kompozície, množstvo pokazených záberov a strateného času. Takisto funguje aj život. Svojmu okoliu často ukazujeme len to, čo chceme, aby videli a o našej ceste k dokonalému „shotu“ na Instagrame nemáme potrebu sa rozširovať. Podobne to majú aj Zuzu a Peter. Ich život môže pôsobiť dokonale, je však postavený na tvrdej práci a cieľoch. Pretože Sydney, to nie je iba Bondi beach, pekní ľudia a dokonalé počasie. Je to náročný kolobeh, ktorý človeka buď pohltí alebo ho nakopne. Zuzu Gálová a Peter Sedláčik sú mladý pár, ktorý už druhým rokom môže nazývať Sydney svojim domovom. O tom ako žijú, prečo odišli a, či je v Austrálii stále teplo (a ľudia chodia dole hlavou), si prečítajte v rozhovore.

 

Text: Zuzana Foto: Zuzu & Peter Korektúra: Katarínabronte

Ako ste sa dostali do Sydney?

Zuzu: Ja som predtým veľa cestovala, žila som napríklad v Grécku či Amerike. Krátko potom, čo som sa z nej vrátila som nastúpila do reklamky. Tam sme sa stretli s Petrom, dali sa dokopy, ale ja som mala stále chuť niekam ísť. Skúšali sme najskôr Nový Zéland, ale tam je ťažké dostať working holiday visa. Ďalšiu alternatívu sme mali ísť študovať do Austrálie, povedali sme si, že pôjdeme teda tam. Bola to skôr chuť niekam ísť.

Peter: U mňa to bolo tak, že keď všetci moji spolužiaci cestovali, tak som bol na Slovensku. Cestoval som síce veľa aj predtým, ale nikdy to nebolo na dlhšie ako mesiac. Mal som chuť skúsiť si život v anglicky hovoriacej krajine a do toho prišla Zuzka, takže všetko krásne zapadlo.

 

Na akú školu ste išli?

Zuzu: Ja som začala študovať project management a potom entrepreneurship. Tu sme si zvolili školy, ktoré doplňujú naše predchádzajuce štúdium, keďže doma už máme ukončené vysoké školy. Ide skôr o doplnkové štúdiá._mg_6955

_mg_4048

Ako ste sa pripravili na život v Austrálii? Mali ste prácu?

 

Peter: Snažil som sa dopredu pýtať známych, či nepoznajú niekoho v Austrálii, kto by vedel na začiatku pomôcť s prácou. Našiel som si takto prácu u chlapíka, ktorý sa venoval produktovej fotografii. Dovtedy som to síce nerobil, ale mal som rád fotku a robil som v reklame. Potom som si našiel prácu v dvoch dizajnérskych štúdiách a pracoval som dva dni v jednej firme a tri dni v druhej. Po večeroch som ešte chodil fotiť eventy. Snažili sme sa priebežne si hľadať aj vlastnú freelance prácu, čo sa aj darilo a následne sme si založili vlastné grafické štúdio pod názvom Crea Crea Studio.

 

A teraz je to ako?

Peter: Po dvoch mesiacoch, čo sme boli mimo Austráliu sme sa vrátili do Sydney a našli sme si nové bývanie. Ja pracujem na škole, dva dni v týždni sa im starám o web a robím grafické práce, ktoré potrebujú. Zvyšok týždňa robíme na zakázkach, ktoré máme pre Creu. Zatiaľ to všetko funguje. Ale samozrejme nič neprichádza samé, treba sa snažiť.

Zuzu: Nikto nám tu nič neprinesie na zlatom podnose, sme odkázaní samí na seba a čo si nespravíme to nemáme. Je to ťažšie, ale na druhú stranu si človek viac váži tie pozitívne momenty.

bondi-icebergs

Bondi Icebergs, Sydney

Viete si predstaviť, že by ste tam šli sami, nie ako partneri?

Zuzu: Samozrejme to, že sme tu spolu má tú výhodu, že sa vieme potiahnuť. Napríklad aj finančne, ale samozrejme aj morálne. Máme tu kamarátov, ktorí sú tu sami a zvládajú to, ale aj takí, ktorí to vzdali.

 

Neidealizujú si ľudia váš život v Austrálii?

Peter: Samozrejme. Raz som dal dokopy zhrnutie, koľko máme projektov, zamestnaní. Je toho veľa, ale baví nás to. Väčšinu času stále niečo robíme. Napríklad celý prvý rok sme makali na tom, aby sme si našetrili na cestovanie. A potom sme precestovali za 6 týždňov 11 tisíc kolometrov po celej Austrálii. Tieto výlety nás dokážu strašne nabiť. Ale darí sa nám cestovať aj vďaka práci. Napríklad sme fotili na Bali alebo Novom Zélande, taká práca je skôr odmena.

Zuzu: Nie je to len pláž a slnko. Životné náklady sú tu vysoké. Ľudia samozrejme vidia skôr tie úspechy, krásne momenty, ale nevidia, koľko práce je za tým.

img_3892 img_3806 img_3750img_3878

Aký je teda život v Austrálii?

Zuzu: Život je tu oveľa uvoľnenejší a ľudia sú viac usmiati. Samozrejme, žije sa tu aj rýchlo, keďže je to veľké mesto, a veľa sa tu toho deje. Ale na druhej strane aj vďaka tým vyšším príjmom sú predsa len ľudia trochu viac v kľude.

Peter: Žije tu veľa národností. Zo začiatku sme mali problém stretnúť Austrálčana. V porovnaní s Bratislavou, kde som robil v reklamke, sa tu tak dlho nepracuje. Keď je pracovná doba do 17:00, tak sa vtedy končí. Minimálne v tých zamestnaniach, kde som bol ja, to tak bolo. U nás na Slovensku ti prišlo pár minút pred koncom pracovnej doby toľko roboty, že som tam potom strávil vždy ešte niekoľko hodín alebo aj víkend. Tu ti padne a ideš. Môžeš mať vďaka tomu aj svoj osobný život. To mi v Bratislave dosť chýbalo.

 

Je v Austrálii stále teplo?

Zuzu: To je také naivné tvrdenie! Známi nám vraveli, že kraťasy budú stačiť, ale nakoniec sme boli radi, že sme ich nepočúvli. V zime je tu celkom zima. Cez deň je tu síce možno okolo 15 stupňov, ale v noci je podstatne menej. Domy nie sú zateplené, nemajú kúrenie a častokrát do nich fučí. Napríklad minulý rok v zime sme spali v spacákoch, naobliekaní, pod perinou v čapiciach.

sydney-opera-house

Opera House, Sydney

A sú tam pláže plné tých pekných surferov?

Zuzu: Ale áno, nájdu sa tu! (smiech). Len otázne je, či sú to Austrálčania alebo nejaký mix.

Peter: Nájdeš ale ja mám stále pocit, že na Slovensku sú najkrajšie baby (Ale aj tak tu najkrajšiu mám so sebou).

 

Vplýva na vás pozitívne to, že ste v krajine, kde v podstate nie je veľká zima? Cítite sa produktívnejší?

 

Peter: Keď je tu v lete teplo, tie najväčšie horúčavy, tak ako u nás, príliš sa ti pracovať nechce, pretože ťa to ťahá na pláž k vode. A ich zima síce nie je nijak tuhá, ale keď máš doma tak isto ako vonku, tak sa ti zle pracuje na počítači, vlastne robí čokoľvek lebo máš v byte 15 stupňov.

vw travelling coffe-shop-2

Plánujete tam už ostať?

Zuzu: Prvotný plán bol ostať rok a pol. To už sme si však predĺžili a dostali sme víza na ďalší rok a pol.

Peter: Teraz sme boli dva mesiace Slovensku a vychádza nám to tak, že nám ostáva v Austrálii ešte necelý rok. Za toto obdobie skúsime rozbehnúť naše projekty a ukáže sa, čo bude ďalej. Pokúsime sa z toho dostať, čo sa dá. Zatiaľ nie sme celkom rozhodnutí. Tu v Austrálii žijeme trochu v inom móde. Naša rodina je ďaleko a sme tu skôr sami pre seba. Cítime oveľa väčšiu zodpovednosť. Každý deň však prináša niečo nové, čo neočakávame. Keď sme boli doma, dni boli často rovnaké. Keby som ostal na Slovensku, pravdepodobne by som mal už hypotéku a prišiel by som o tú slobodu, ktorú tu máme teraz.

Zuzu: Každý deň sa udeje niečo, čo je „out of your comfort zone“. Doma sme mali svoj stereotyp, prácu. Tu netušíme, čo príde, keďže je tu toľko príležitostí a možností.

Peter: Teraz ako sme cestovali sme boli napríklad aj v Helsinkách, kde sa nám dosť páčilo. Napríklad aj tam vedeli by sme si predstaviť život. Sami nevieme, kam nás to zaveje a kde sa usadíme.

 

Okrem práce, ktorú ste už spomínali sa venujete aj jednému startup-u. Povedzte o tom niečo viac…

 

Peter: So Zuzkou a našim kamarátom Jurajom, ktorý tiež pracoval v tej istej reklamke ako my a neskôr sa presťahoval do Sydney, sme si vymysleli kreatívne piatky, kde budeme vymýšľať, čo by sme spoločne mohli spraviť. Hneď prvý piatok prišiel Juraj s nápadom, že by sme mohli zúročiť naše skúsenosti a poznatky, ako ľudia, ktorí rozbehli svoj život v Austrálii.

Zuzu: Tak sme vytvorili transparentnú platformu pre študentov, ktorí zvažujú podobne ako my, ísť žiť a študovať do Austrálie, ale nevedia sa rozhodnúť pre správnu školu.

Peter: V podstate niečo ako Booking.com alebo Tripadvisor pre študentov. Kde sa budú môcť na základe hodnotení súčastných študentov prichádzajúci študenti rozhodnúť pre správnu školu. Lebo napríklad my sme skončili na škole, ktorá nezodpovedala popisom agentúry. Vyberali sme si z printového katalógu, kde sú viac- menej rovnaké fotografie, ale viac informácií tam veľmi nie je. Spoliehaš sa teda na agenta, ktorý ti má poradiť. Keďže on dostáva províziu zo školného, tak je samozrejme jeho motiváciou, aby si si vybral tú najdrahšiu školu. Má tendenciu skôr poradiť školu, ktorá je výhodnejšia pre neho ako pre študenta. Preto sme teda vytvorili „Study anywhere“. Teraz pracujeme na tom, aby to fungovalo ako brand a online platforma pre prichádzajúcich študentov. Skúšame si aj veci, ktoré sme doteraz nerobili. Prinášame však obsah pre študentov, ktorí by sme sami ocenili. Chodíme osobne na školy a fotíme ich, spovedáme študentov, komunikujeme hlavne cez Facebook a podobne.

new-home-2 new-home-1new-home-4

Veľa ľudí si vás spája s projektom Lens between us. Pomohlo vám to v profesnom živote?

Peter: Začalo sa o nás písať až, keď sme boli v Austrálii, ale nemyslím si, že by nám to nejak vyslovene pomohlo. Možno to budí pocit, že áno, ale nie je to tak. Je super, že je to páčivé a ľudia to majú radi, ale v kariére nám to asi nepomohlo. Bolo by super keby nás niekto oslovil a povedal…

Zuzu: …tu máte prachy a choďte cestovať okolo sveta! (smiech)

Peter: Áno! Možno sa to raz stane a poteší nás to, ale zatiaľ to funguje ako náš denník.

***

Lake Macquarie, Austrália

Lake Macquarie, Austrália

 

NEWSLETTER

To najlepšie z HEMMET
Emailová adresa