Útulná moderná galéria a kaviareň na Lazaretskej je už vyše roka zapísaná do mapy príjemných miest v Bratislave. Spojenie výstavného priestoru a kaviarenského povaľačstva síce nie je ničím novým, no vždy poteší. DOT. má dokonca jedno príjemné plus – funguje aj ako „obchod” s umením pre „smrteľníkov”. Ak túžite dať niekomu naozaj hodnotný darček, neminúť naň celú výplatu, tak aj na toto sa u nich myslí. Ponúkajú na predaj množstvo malých a cenovo dostupných diel od mladých umelcov a autorov. O tom, ako priestor vznikol a čo je jeho cieľom, nám porozprávala majiteľka Zuzana Danková. Vyštudovala estetiku na Univerzite Komenského, ale už počas štúdia začala pracovať v galérii. Tá sa jej stala osudnou, pretože aj práve vďaka tomu má dnes svoju vlastnú.

Text Zuzana / Foto Lucka

IMG_5136

Aké boli tvoje začiatky v galerijnom svete?

Začínala som od podlahy a riešila som naozaj všetko. Takisto som prišla na to, ktoré veci fungujú a ktoré nie. Vtedy som však nad tým nepremýšľala tak, že by som chcela mať niečo vlastné. To prišlo až neskôr, keď som si uvedomila, ako to u nás funguje a čo mám pocit, že návštevníkom galérií a umelcom chýba.

 

Ako vznikol nápad na DOT.?

DOT. vznikol v decembri 2015. Primárne som chcela mať galériu a kaviareň mala byť iba doplnkovou službou. Keď som sa však intenzívnejšie zaujímala o kaviarenský svet, tak ma to začalo lákať. Ale keďže je koncept galérie u nás neuživiteľný, bolo treba to z niečoho platiť, a tým niečím je kaviareň. Postupne sa aj samotná kaviareň vyprofilovala ako niečo, čo sa ľuďom páči. Terajší priestor som potom hľadala osem mesiacov. Pýtala som sa kadekoho, dávala som si inzeráty, výzvy na Staré Mesto. Bola to samotná kapitola môjho života. Už počas tohto hľadania som však rozmýšľala nad menami a dávala si dokopy dramaturgiu galérie.

IMG_5315 IMG_5222 IMG_5326IMG_5178

Na čo je teda zameraná DOT. galéria?

Orientujeme sa na súčastných mladých tvorcov. Tým, že inde sú stále tie isté mená a putujú z jednej galérie do druhej, tak my sme si povedali, že sa pokúsime nájsť tých menej známych umelcov a ukázať širokej verejnosti, že aj takéto niečo tu máme.

 

Ako často mávate výstavy?

Niektorí ľudia nám hovoria, že príliš veľa a často, iným sa to páči. Každý mesiac mávame niekoho nového, niekedy sa podarí aj každé dva týždne.

 

Čo je kritériom výberu, aby mohol mať umelec výstavu v DOT.?

Buď to musí byť úplne nová séria, ktorá nebola ešte nikde odprezentovaná, alebo neznáme meno. Pár umelcov sme našli na Prieskume, nachádzame ich aj na Facebooku (smiech) a keď vidím, že sa sám síce neprezentuje, ale má pekné veci, tak ho oslovím.

 

V kaviarni sú vystavené aj menšie diela, ktoré sú taktiež na predaj. Ako ľudia reagujú ľudia na instantnú možnosť kúpiť si umenie?

Celkom pozitívne. Dokonca sa už párkrát stalo, že si to niekto kúpil (smiech)! Prvotná naivná myšlienka bola, že človek príde na kávu a kúpi si umenie. Galériu však vedieme klasickým štýlom, kde pracujeme s databázou klientov.

3 IMG_5147IMG_5263 IMG_5282

Aké výstavy nás čakajú v DOT. v najbližšej dobe?

Na leto pripravujeme autorskú výstavu Jarmily Mitríkovej v kurátorskej koncepcii Ľuboša Lehockého a mladú tvár Helen Toth v koncepcii Márie Janušovej. Na jeseň plánujeme známu českú výtvarníčku Vendulu Chalánkovú, kolektívnu výstavu „Papierové duše”, ktorá spočíva v odprezentovaní v tvorbe neznámeho média kresby pre známych umelcov tvoriacich prevažne médiom maľby. Výstavný program máme samozrejme naplnený do konca roka, čo tam ešte bude, nech sa nechajú návštevníci prekvapiť. Aktuálne už pracujeme na pláne 2018.

 

***

IMG_5269

NEWSLETTER

To najlepšie z HEMMET
Emailová adresa