Vo svete módy sa toho za posledné roky veľa zmenilo. Ešte nikdy sme nekládli taký dôraz na značky, osobný štýl alebo trendy a hlavne sme nepodliehali takým rýchlym zmenám. Obrovská konkurencia, ktorá na globálnom trhu funguje, filtruje všetko, čo sa na ňom objaví, a sťažuje novým značkám ich začiatky. Ak už chcete preraziť, jeden dobrý nápad je málo, treba sa vedieť predať. Ak tento dobrý nápad pochádza z Bratislavy, môžeme byť o to viac hrdí. Nikoleta Rajnáková od svojich 23 rokov pracovala v modelingu. Bola head bookerkou pre Elite Model Management v Bratislave a v Prahe, neskôr založila vlastnú modelingovú a eventovú agentúru. Pred dvoma rokmi sa však rozhodla pre veľkú zmenu. Prostredie, v ktorom sa pohybovala skoro desať rokov, opustila, začala dizajnovať kabelky a založila značku LeTTa. Jej výtvory dnes spolu s ich majiteľkami brázdia ulice nielen Bratislavy, ale aj New Yorku a čoskoro sa určite udomácnia aj v iných metropolách. LeTTu sme navštívili v jej bratislavskom byte, ktorý je plný nielen krásneho oblečenia, ale aj dobrej nálady.


Nikoleta a jej kabelky – ako staršie modely, tak aj nové, z kolekcie SS15. Každá z nich má originálny dustbag inšpirovaný šatkami našich starých mám. 


Porozprávaj nám príbeh tvojej prvej kabelky.


Moja prvá – Tsarina – vznikla z potreby navrhnúť kabelku podľa mojich predstáv. Prvotná idea, ako by mala vyzerať, sa mi vnukla pri rannej meditácii v zazene. Napadlo mi „Urob kabelku, ktorú by si nosila ty!“. To bolo pred niečo vyše rokom aj pol. S myšlienkou som sa, samozrejme, pohrávala dlhšie, ale reálne kontúry to dostalo až v tom období. No a ako to tak býva, spravila som si najskôr jednu kabelku pre seba. Potom prišla ku mne na návštevu kamarátka, odišla s kabelkou a už to išlo rýchlo. Dnes navrhujem svoju tretiu kolekciu. Firma LeTTa existuje rok.

Ako dizajnérka robím veci, ktoré sa páčia mne, tak aby som s nimi bola spokojná a rada ich nosila. Tým, že mám od detstva veľmi rada kožušiny a kožu, ale na druhej strane nemám rada klasiku, ktorá je všade, vyrobila som si vlastný model. Prvú Tsarinu som robila v sezóne jar/leto. Pamätám si, že som chcela žltú. Podarilo sa mi nájsť krásnu žltú kožušinu, ktorú som skúsila našiť na žltú kožu. Chcela som, aby moje tašky mali vtip, a neboli to len kabelky z líšky. Preto napríklad vnútri mojej kabelky nenájdeš len logo, máš tam hlavne oči. Vo svete módy vládne anti-logo mánia a chcela som, aby aj LeTTa bola taká značka, ktorá sa hneď neprezentuje nejakým logom. To je vnútri, na opačnej strane, a ty si ho môžeš, ale nemusíš všimnúť. To ma baví.

 
Ako vytváraš návrhy svojich kabeliek? 


Navrhnem fyzicky nultý model tašky a až v hotovom produkte potom dolaďujeme detaily. Doteraz podobným spôsobom vznikli všetky moje kabelky.

 
Pred pár týždňami spojazdnila Nikoleta aj eshop LeTTa. Na obrázku má šperky značky Uma K.


Keď kabelku navrhneš, ako vysvetlíš vo výrobe svoju ideu?
 

Poviem: „Rozmýšľala som, že by sme mohli urobiť toto alebo toto…“ Dám ti príklad z našej aktuálnej kolekcie – to som prišla do výroby a povedala som im: „Chcem takú koženú nákupnú tašku, ktorá sa bude dobre nosiť nielen na tričko, ale aj na kabát, nebude crossbody, bude mať hviezdičky.“ A tak ďalej. Spravíme nultý model z koženky a začneme dolaďovať detaily. Niečo si vymyslím a potom sa to realizuje. Na začiatku som mala len Tsarinu, dnes je v každej kolekcii niekoľko tašiek (háčkovaná Babushka, cestovná Janette, shopperka Nikoletta) a stále vymýšľam ďalšie. Momentálne mám však pocit, že aktuálna kolekcie je už naplnená, takže budem mať čas sa chvíľu venovať aj iným veciam.

 

Akým veciam?


V minulosti sme napríklad robili kožené sukne, ktoré sa takisto volali Tsarina. Aktuálne sme zase dali von malú kozmetickú taštičku s kožušinou a očami, ktorá sa volá Poklemon. Vždy sa snažíme dať tomu nejakú pridanú hodnotu, lebo viem, že hlavne v medzinárodnych concept storeoch je štandardom, že je nejaká vec limitovaná. Odzrkadľuje sa to, samozrejme, aj v cene, ale s tým zákazníci počítajú, keďže majú napríklad kabelku, ktorej je na svete len niekoľko kusov.

 

Punc jedinečnosti a limitované edície je to, čím chceš svoju značku prezentovať?


Áno, jednoznačne. Už na začiatku pri zrode LeTTy sme si povedali, že idea brandu bude jedinečnosť a limitky. Tohto sa držíme dodnes. Kolekciu navrhujem tak, aby sa to isté farebné prevedenie nezopakovalo niekoľko sezón po sebe. Možno o pár rokov príde podobný odtieň alebo farba, ale už to nebude tá pôvodná kabelka.


Babushka „Egg-cellent“ a malá „In New York“ s ručne spracovanými háčkovanými aplikáciami. Samozrejme Made in Slovakia.


Čo si myslíš, že zaujalo newyorských zákazníkov na slovenskej značke LeTTa?


Každý, kto robí v módnom biznise, pohybuje sa v ňom alebo ho má len rád, pravdepodobne má doma značkové kabelky Céline, Valentino i Chanel, a v určitom momente to pre neho prestáva byť zaujímavé. Dnes sa ide skôr za originalitou. Na trh sa pretláčajú nové a upcoming brandy podobné LeTTa. Takým je napríklad aj značka mojej kamarátky Isa Tapia, ktorá toho času už síce predáva v najväčších newyorských obchodných domoch, ale rovnako začala ako malá značka. S ňou som dokonca spolupracovala na kožušinových sandáloch pre jej značku. Základom je však podľa mňa to, že tie výrobky majú nejaký fór. Aj v rámci môjho osobného stylingu sa snažím nebrať sa až tak vážne, a to sa potom odzrkadľuje aj v kabelkách. Vyjsť na ulicu s kabelkou, ktorá ma na sebe volské oko na panvici (Babushka) alebo je z mentolovej kožušiny (Tsarina), si predsa len žiada istú odvahu a vtip.

 

Viem si presne predstaviť, ako má vyzerať ideálna majiteľka kabelky LeTTa. Bohužiaľ, nevidím ju však v Bratislave. Ako vyzerajú Slovenky, ktoré si kupujú tvoje tašky?


Ak by som mala generalizovať, je to žena, ktorá má niekde medzi 28 a 35, veľa cestuje, lieta hore-dole, pracuje, má rada módu a fascinuje ju dizajn a originalita. Usudzujem, že nemôže byť úplne nudná. Kombinuje svoje stylingy s ľahkosťou.

V Amerike mám napríklad známu, ktorá si úplne ulietava na nových značkách. Skúpi z nich vždy všetko, čo sa dá, lebo tie veci sa, samozrejme, pohybujú ešte v iných cenách, ako keď neskôr prerazia. Podľa mňa to robí veľmi dobre, už teraz má doma určite zopár investičných kúskov. Odo mňa vlastní práve jednu z prvých Tsarin – tmavozelenú. Dokonca mi vzala tú moju.

Tsarina „Lilac Mist“ a nenápadný nápis LeTTa, ktorý si všimnúť môžete, ale nemusíte.


Posuňme sa k výrobe. Pri podobných luxusných výrobkoch je dosť dôležité spracovanie. Kde ich vyrábaš?


Na Slovensku. Boli síce tendencie vyrábať aj inde – rozhodovala som sa medzi Talianskom, Slovenskom a Čínou, ale nakoniec som ostala doma. Mohlo by sa zdať, že najvýhodnejšie by bolo vyrábať v Číne, ale to už pár rokov nie je pravda. Ceny za prácu sa tam dosť zvýšili a musíš brať do úvahy aj to, že treba lietať hore-dole do výroby, a aj to stojí peniaze. Taliansko na druhej strane je pre mňa síce zárukou kvality, ale aj hudbou budúcnosti. Určite by som tam neskôr chcela presunúť časť výroby, ale základ chcem ponechať na Slovensku, pretože som s tým spokojná. Pracujem s ľuďmi, ktorí majú viac ako 30 rokov skúseností v biznise, takže sa na nich môžem spoľahnúť. Vyhovuje mi aj flexibilita, ktorú mi poskytuje to, že je výroba blízko – hocikedy, keď potrebujem niečo vyriešiť, sadnem do auta a idem tam.

 

Prezentuješ sa značkou Made in Slovakia?


Som na prezentáciu Made in Slovakia hrdá. Možno pred pár rokmi by zahraničná fashion societa ešte hľadala chyby, ale dnes je to už inak. Nechcem byť nejako extrémne proslovenská, ale v tomto som, a myslím si, že práve segment kožiarskej výroby u nás si zaslúži pozornosť, lebo táto výroba tu má históriu. A nakoniec aj Isabel Marant šije na Slovensku, Sonia Rykiel tu takisto vyrába svoje veci, dokonca Giorgio Armani, aj keď je Talian. Tak prečo by sme mali byť horší ako Taliani?!

 

Kde môžeme nájsť kabelky LeTTa?


Pred dvoma týždňami sme spustili nový e-shop, na ktorý sme hrdí. Je jednoduchý a dizajnový, stretávame sa s reakciami, že je veľmi zahraničný. Doteraz totiž moja stránka fungovala len ako výkladná skriňa pre aktuálne kolekcie a až momentálne spĺňa svoju praktickú funkciu. Dnes sú ľudia zvyknutí nakupovať cez e-shop a my sme cítili potrebu spojazdniť LeTTu aj týmto smerom. V New Yorku ma predáva concept store Kirna Zabete. Vždy, keď tam vstúpim, som dojatá, že vidím svoju kabelku vedľa mien ako Céline ci Balenciaga. Myslím, že v New Yorku sa nám čoskoro podarí posunúť sa aj do iných obchodných sietí či butikov. Dostali sme ponuku z L. A. a paralelne sa snažíme podchytiť aj Európu. S jarnou kolekciu by som chcela preraziť aj na našom kontinente počas Fashion Weekov v Paríži či Miláne. Bolo by super, keby sa nám podarilo to, čo pred rokom‚ keď známa ruská fashionistka Nasiba Adilova z Buro 24/7 otvorila v New Yorku Fashion Week s Tsarinou v ruke.


Okrem Facebooku nájdete Nikoletu aj na Instagrame. Oplatí sa sledovať.

  
Cestovná taška Janette a oči, typické pre kabelky značky LeTTa.
Foto Lucia / Text Zuzana / Korektúra Soňa

NEWSLETTER

To najlepšie z HEMMET
Emailová adresa